Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Prof.Dr. Alfredo Bumblausko paskaita Toronte

Sukurta 2015.10.01 / Atnaujinta 2015.10.05 16:50
  Prof.Dr. Alfredo Bumblausko paskaita Toronte

  Liepos 6-oji, Vasario 16-oji, Kovo 11-oji:
  Lietuvos valstybės istorijos viršukalnės

  Prof. dr. Alfredas Bumblauskas

   

   

  Santrauka

  Paskaitoje svarstomas labai dažnas klausimas: kuri iš Lietuvos istorinių datų yra svarbesnė?

  Ieškant atsakymo, priimama prielaida, kad reikia kalbėti apie tris Lietuvas arba tris epochas, kurių kiekvienos simbolinės pradžios ir yra minėtos datos.

  1253-iųjų liepos 6-osios Mindaugo karūnacija ženklino ne tik Lietuvos valstybės susikūrimą, bet ir jos tapsmą krikščioniškosios Europos bendrijos dalimi, ką vėliau ir įtvirtino Vytautas. Senoji Lietuvos valstybė sąjungoje su Lenkija gyvavo iki pat 1795 m. Rusijos, Prūsijos ir Austrijos okupacijos.

  1918 m. vasario 16-ąją buvo atkurta Lietuvos valstybė ir Lietuva tapo poversalinės Europos dalimi iki 1940 m. SSRS okupacijos. Šią savo ruožtu nutraukė 1990 m. kovo 11-oji, paskelbusi Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, kas tapo esminga komunizmo sovietijoje griūties dalimi.

  Siekiant plėtoti argumentaciją, siekiama parodyti kiekvienos iš šių epochų pasiekimus ir indėlį į Europos civilizaciją. Pvz., Senoji Lietuva: duona, bajoriškoji demokratija, religinė tolerancija, Barokas ir Konstitucija; Naujoji Lietuva: sviestas, ANBO (aviacijos pramonė), krepšinis.

  Paskaita baigiama Post Scriptumu: ką Lietuvos istorinė patirtis arba buvimas ant civilizacijų ribos leidžia pranešti Vakarų pasauliui. Aktualiausia yra idėja apie tai, kad karas Ukrainoje yra ne šiaip konfliktas, o karas ties civilizacijų ribomis.

  Naujienlaiškio prenumerata