Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter

L. Linkevičius: „Demokratinėmis vertybėmis ir taisyklėmis pagrįsta pasaulio tvarka yra mūsų valstybės pamatinis interesas“

Sukurta 2018.07.03 / Atnaujinta 2018.07.03 15:39
   L. Linkevičius: „Demokratinėmis vertybėmis ir taisyklėmis pagrįsta pasaulio tvarka yra mūsų valstybės pamatinis interesas“
   L. Linkevičius: „Demokratinėmis vertybėmis ir taisyklėmis pagrįsta pasaulio tvarka yra mūsų valstybės pamatinis interesas“
   L. Linkevičius: „Demokratinėmis vertybėmis ir taisyklėmis pagrįsta pasaulio tvarka yra mūsų valstybės pamatinis interesas“

   Sveikindamas į metinį suvažiavimą susirinkusius Lietuvos diplomatinius atstovus užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius paragino ginti vertybėmis ir taisyklėmis grįstą tarptautinę sistemą ir siekti aiškesnio reglamentavimo ten, kur valstybių santykiai išlieka neapibrėžti.

   „Manau, kad demokratinėmis vertybėmis ir taisyklėmis pagrįsta tarptautinė tvarka yra mūsų valstybės pamatinis interesas. Ji kur kas naudingesnė, nei sistema, kurioje viešpatauja stipresniojo teisė, laukiniai galios principai“, - sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

   L. Linkevičius atkreipė dėmesį į Lietuvos sėkmingas pastangas diegti tarptautines taisykles ir bendradarbiavimą tokiose srityse, kaip kova su kibernetinėmis ir hibridinėmis grėsmėmis, dezinformacija ir propaganda. Neseniai Lietuva pasiūlė kurti ir bendrus ES išorinės sienos standartus, kad būtų lengviau kovoti su migracijos iššūkiais.

   Kita vertus, ministras pabrėžė pareigą patiems laikytis taisyklių ir prisiimtų įsipareigojimų – pradedant krašto apsaugos finansavimu ir baigiant kolektyvine gynyba. Šiandien matoma didelė pažanga stiprinant NATO kolektyvines pajėgas Baltijos regione, ugdant pasirengimą atremti naujus iššūkius.

   Tačiau, pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, nerimą kelia vis garsiau reiškiami siūlymai „atkurti santykius“ su Rusija, nors nei pašalinta tarptautinių sankcijų priežastis – Krymo aneksija, nei pradėti įgyvendinti Minsko susitarimai.

   „Nelabai matau, kaip tokiomis sąlygomis ES [užsienio politikos] sprendimai galėtų būti priimami kvalifikuota dauguma“, - sakė ministras, reaguodamas į tarptautinėje erdvėje nuskambėjusius siūlymus ES užsienio ir saugumo politikoje atsisakyti vienbalsiškumo.

   L. Linkevičius paragino Lietuvos diplomatus visu balsu kalbėti apie Astravo atominės elektrinės keliamą grėsmę. Ši elektrinė statoma nesilaikant tarptautinių konvencijų ir esminių saugumo reikalavimų – tai matyti ir iš ką tik paskelbtų Astravo AE „streso testo“ rezultatų. „Visi nurodyti trūkumai turi būti ištaisyti, visi tarptautiniai reikalavimai įgyvendinti. Tai turi tapti tolesnio ES ir Baltarusijos bendradarbiavimo sąlyga“, - sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

   Daug dėmesio pasisakyme ministras skyrė transatlantiniams santykiams. „Kartais nuskambantis klausimas, ką rinktis – JAV ar ES – iš pagrindų ydingas. Savo kelią Lietuva jau pasirinko. Mes esame Europos Sąjungoje. Tuo pačiu esame ir NATO nariai, laikome JAV savo strategine partnere ir esmine saugumo garantija“, – minėjo ministras.

   „Šiandien kaip niekad svarbu neskubėti, neprarasti kantrybės, remtis faktais ir laikytis pasaulinių taisyklių. Būtų klaida, jei problemoms, kurias pasaulyje kelia nesąžininga konkurencija, pavargtume ieškoti bendrų sprendimų“, - sakė L. Linkevičius.

   „Mes – už stiprius transatlantinius ryšius, už stiprią Europą, kuri ne konkuruoja, o bendradarbiauja su Jungtinėmis Valstijomis. Tikrai neprisidėsime prie skaldymo, izoliavimosi politikos – ji žalinga ir Lietuvai, ir visai transatlantinei bendruomenei“, – pabrėžė Lietuvos diplomatijos vadovas.

   Ministras atkreipė dėmesį, kad Lietuva šiandien įsitvirtinusi europinėse ir transatlantinėse bendradarbiavimo struktūrose.

   „Galima ginčytis, kiek moderni, europietiška, demokratinė ir globali [yra šių dienų Lietuva], bet absurdas būtų tvirtinti, kad ji – nemoderni, neeuropietiška, nedemokratinė ir neglobali“, – sakė L. Linkevičius.

   Tuo pačiu jis pabrėžė, kad ne krypties, o kokybės klausimas šiandien prašosi daugiausiai dėmesio, ir pakvietė diplomatus išlikti „valstybės avangardu“.

   Lietuvos diplomatinių atstovybių – ambasadų ir konsulatų – vadovai kasmet renkasi Vilniuje aptarti aktualių užsienio politikos klausimų, rengiami jų susitikimai su šalies vadovais, verslo ir kultūros bendruomene.

   Šiemetinis diplomatinių atstovybių vadovų susitikimas vyksta liepos 2-5 dienomis.

   Susijusios naujienos Visos naujienos »

   Sveikinu visus susirinkus į kasmetinį suvažiavimą. Pradėsiu nuo to, kas šiandien visus, besidominčius tarptautiniais santykiais, bene labiausiai jaudina. Vis sunkiau nepastebėti tam tikrų slinkčių mums gyvybiškai svarbioje transatlantinėje erdvėje. Kol Rusija savo veiksmais ir toliau kelia didžiausią grėsmę mūsų saugumui, Europos žvilgsnis nukreiptas į Vakarus – JAV, kuri buvo, yra ir bus nepamainoma mūsų saugumo architektūros dalis, jos kertinis akmuo. Dažnėjantys ES ir Jungtinių Valstijų ginčai kelia nerimą. Viešojoje erdvėje iš aukštų tribūnų netgi nuskambėjo: „Pasaulio, kokį jį pažinojome, jau nebėra“.

   Kalbos, pareiškimai »

   Naujienlaiškio prenumerata