Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Įteikti Lietuvos archyvaro garbės ženklai

Sukurta 2021.11.29 / Atnaujinta 2021.11.29 18:41
   Įteikti Lietuvos archyvaro garbės ženklai
   Įteikti Lietuvos archyvaro garbės ženklai
   Įteikti Lietuvos archyvaro garbės ženklai
   Įteikti Lietuvos archyvaro garbės ženklai

   2021 metų lapkričio 27 dieną, Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys, vizito Kanadoje metu, įteikė Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos apdovanojimus – Archyvaro garbės ženklus – profesoriui Charles Hopkins ir Lietuvos ambasadoriui Kanadoje Dariui Skusevičiui. Spalio 2 dieną toks apdovanojimas buvo įteiktas Kanados lietuvių muziejaus archyvo direktorei Danguolei Juozapavičiūtei-Breen.

   Archyvaro garbės ženklas – garbingiausias archyvų srities profesinis apdovanojimas. Apdovanojimai skirti minint nepriklausomos Lietuvos Respublikos archyvų 100 metų jubiliejų kaip padėkos ženklas už itin svarų indėlį rūpinantis Lietuvos dokumentinio paveldo išsaugojimu, indeliu grąžinant į Lietuvą generalinio garbės konsulo Toronte Vytauto Gylio išsaugotus archyvinius dokumentus.

   „Šių archyvų išsaugojimo istorija – labai netikėta. Tik dėl sėkmingo atsitiktinumo, palankių Lietuvai aplinkybių ir geranoriškai nusiteikusių žmonių šiandien galime ne tik prisiliesti prie mūsų diplomatijos istorijos, bet ir užtikrinti, kad ji bus tinkamai išsaugota ateities kartoms. Džiaugiuosi galėjęs būti šio proceso dalimi, kai po daugiau nei 80 metų, svarbiausi Lietuvai tarptautiniai susitarimai buvo sugrąžinti į Vilnių,“ – teigė Lietuvos Respublikos ambasadorius Kanadoje Darius Skusevičius.

   Tarp perduotų Lietuvai dokumentų – Lietuvos tarptautinių sutarčių originalai: Lietuvos-Tarybų Rusijos taikos sutartis, Lietuvos sutartys su Latvija nuo 1922 iki 1925 metų, 1934 metais Ženevoje pasirašyta Lietuvos, Estijos ir Latvijos santarvės ir bendradarbiavimo (Baltijos Antantės) sutartis ir daug kitų. Sutartis liudija originalūs Vokietijos prezidento Pauliaus von Hindenburgo, JAV prezidentų  Franklino Delano Roosevelto ir Kelvino Coolidge‘o, Čekoslovakijos prezidento Edvardo Benešo, popiežiaus Pijaus XI parašai.

   Unikalios Lietuvos valstybės archyvinės medžiagos, kurią nuo Antrojo pasaulinio karo pradžios saugojo Vytautas Jonas Gylys, privatūs asmenys ir Kanados lietuvių bendruomenė, perdavimą inicijavo ir koordinavo Lietuvos Respublikos ambasada Kanadoje (plačiau: https://ca.urm.lt/ca/lt/naujienos/g-landsbergis-valstybei-grazinta-lietuvos-uzsienio-politikos-serdissvarbiausios-tarpukario-lietuvos-tarptautines-sutartys-kuriu-likimas-buvo-nezinomas-daugiau-nei-80-metu-1).

   Renginio metu Lietuvos centrinis valstybės archyvas pasirašė bendradarbiavimo susitarimą su Kanados lietuvių bendruomene ir Kanados lietuvių muziejumi-archyvu dėl bendrų projektų vykdymo, bendro pasiruošimo V. Gylio išsaugotų archyvų pristatymui Lietuvoje, informacijos sklaidos bei Kanados lietuvių bendruomenės archyvų skaitmeninimo darbų.

   Susijusios naujienos Visos naujienos »

   Naujienlaiškio prenumerata

   Captcha