*alt_site_homepage_image*
lt
en

Naujienos

RSS

TOBULINAMAS PASO ĮSTATYMAS

Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos parengtam Paso įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui, kuris, jei jam bus pritarta Seime, padės išvengti žmonėms nepatogių situacijų įsigyjant, keičiant, naudojant ar praradus pasą.

Įstatymo projektas parengtas siekiant suderinti teisės aktų nuostatas, susijusias su asmens tapatybės kortelėmis. Teikiamo įstatymo projekto rengimą taip pat paskatino piliečių prašymai atsisakyti reikalavimo atsivežti vaikus iki vienerių metų amžiaus į įgaliotas institucijas ir diplomatines atstovybes bei konsulines įstaigas užsienio valstybėse, pateikiant dokumentus dėl pasų šiems piliečiams išdavimo ar keitimo, taip pat dėl galimybės Lietuvos Respublikos piliečiams, gyvenantiems užsienyje, gauti naują pasą paštu ar kitu saugiu būdu, nes užsienyje gyvenantiems piliečiams kartais tenka vykti tūkstančius kilometrų ar net į kitą valstybę iki artimiausios Lietuvos konsulinės įstaigos, o tai sukelia didelių nepatogumų ir reikalauja papildomų išlaidų.

Įstatymo projekte numatyta atsisakyti reikalavimo pateikiant dokumentus dėl paso išdavimo ar keitimo atsivežti vaikus iki vienerių metų amžiaus į įgaliotą instituciją Lietuvoje ar konsulinę įstaigą užsienio valstybėje. Taip pat numatoma, kad užsienyje gyvenančiam piliečiui jo pageidavimu ir lėšomis Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga naują pasą gali jam išsiųsti paštu ar kitu saugiu būdu. Pilietis apie paso gavimą privalės informuoti Lietuvos konsulinę įstaigą. Konsulinė įstaiga, gavusi piliečio pranešimą apie naujo paso gavimą, skelbia seną pasą negaliojančiu, o naują - galiojančiu. Visos suinteresuotos institucijos apie seno paso paskelbimą negaliojančiu galės sužinoti per informacines sistemas. Primename, kad piliečiui už pasinaudojimą negaliojančiu pasu išlieka ATPK 2041 str. numatyta administracinė atsakomybė.

Tikimasi, kad ši įstatymo nuostata palengvins piliečiams paso gavimo procedūrą, nes jiems dėl paso gavimo nereikės du kartus atvykti į Lietuvos Respublikos konsulinę įstaigą.

Šiuo metu galiojančiame Paso įstatyme nurodyta, kad pasas skirtas vykti į užsienio valstybes. Dėl to kyla neaiškumų, ar pasas gali būti naudojamas tik išvykus iš šalies ar ir Lietuvoje. Įstatymo pataisomis patikslinama, kad pasas, kaip asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantis dokumentas, skirtas vykti į užsienio valstybes bei gali būti naudojamas ir Lietuvoje.

Įstatymo projekte numatoma, kad praradęs pasą pilietis apie tai turi pranešti bet kuriai įgaliotai institucijai, tai yra nebūtinai pagal savo gyvenamąją vietą. Taip pat numatoma, kad asmuo, radęs kito piliečio pasą, galės jį atiduoti ir Lietuvos Respublikos konsulinei įstaigai. Tikimasi, kas tokiu būdu piliečio prarastas pasas bus operatyviau paskelbiamas negaliojančiu.